תוכנית מנדל

תכנית מנדל למצוינות

'תכנית מנדל למצוינות' היא יזמה חדשה של הסוכנות היהודית וקרן ג'ק, ג'וזף ומורטון מנדל, שמשימתה להעשיר את הסגל המקצועי של הסוכנות היהודית במנהיגים צעירים מונחי-חזון, שיש להם השאיפה, המחויבות וחכמת המעשה הדרושים כדי להתמודד עם אתגרי העתיד של החברה הישראלית והעם היהודי.

ייעוד היוזמה

1

לטפח דור צעיר של מנהיגות מקצועית
בסוכנות היהודית.

2

לייצר תשתית ארגונית, בסיס ידע וארגז כלים
ניהולי להובלת שינוי בתרבות הארגונית.

3

להוביל תהליכי מצוינות, חדשנות ויזמות
בארגון.

אודות קרן ג׳ק, ג׳וזף ומורטון מנדל

ג׳ק, ג׳וזף ומורטון מנדל הקימו את קרן מנדל ב-1953 בעיר הולדתם קליבלנד באוהיו. פעילות הקרן וקרנות מנדל הפועלות לצדה מושתתת על האמונה שמנהיגים מעולים הפועלים בהשראת רעיונות גדולים הם המפתח לשיפור פני החברה וחיי בני האדם ברחבי העולם. קרן מנדל איתרה חמישה תחומי התערבות שמשפיעים על החלטותיה בדבר מתן מענקים, הכוללים:

פיתוח מנהיגות

השקעה במנהיגים של ארגונים ללא מטרת רווח כדי לשפר את יכולתם
להשפיע על החברה האזרחית.

ניהול מלכ"רים

קידום מצוינות בהנהלת מוסדות ללא כוונת רווח ובארגוני המגזר
הציבורי.

תחומי הרוח

שיקום תחומי הרוח כבסיס לשאיפת האדם ולהעשרת התנסותו.

חיים יהודיים

סיוע ליהודים לדורותיהם לגלות את היופי הגלום במורשת היהודית
התרבותית והדתית ולבנות ולקיים קהילות יהודיות תוססות.

התחדשות עירונית

תמיכה בשיקום שכונות ובפיתוח קהילות, כביטוי למחויבותנו לבניית
חברות צודקות, לא-מדירות ודמוקרטיות.

למידע נוסף עיינו נא ב-www.mandelfoundation.org

מפעלנו הפילנתרופי מתאפיין במחויבותנו להשקיע באנשים שיש להם את הרוח, הכוח והשאיפה לשנות את העולם."

ג'ק, ג'וזף ומורטון מנדל

תאוריית השינוי

בעיית היסוד

המשימה

תמונת ההצלחה

בעיית היסוד

Arrowd

המשימה

Arrowd

בעיית היסוד

בעיית היסוד

מאז הקמתה ב-1929, הסוכנות היהודית מובילה את הגשמתו של החזון הציוני בישראל, ופועלת בעולם למען העם היהודי. ערב חגיגות ה-70 לעצמאותה של מדינת ישראל, הולכים ומתרבים אתגריה של החברה הישראלית, כמו גם האיומים על חוסנה התרבותי והחברתי-כלכלי. לצדם, המגמות הגלובליות מציבות אתגרים חדשים בפני קהילות יהודיות בעולם, ומשנות בצורה חסרת תקדים הן את מצבו של העם היהודי והן את יחסי-הגומלין בין ישראל לתפוצות. בנוסף על שני אלה (אתגריה המורכבים של ישראל מכאן, ואלה של העם היהודי מכאן), מעוף הקידמה והשינויים הטכנולוגיים בעידן הדיגיטלי משנים ללא הכר את דרכי הפעולה והאסטרטגיות שהיו מוכרות לנו עד כה כמעט בכל שדה של הפעולה האנושית. שלוש המגמות יחד מערערות על ומציבות סימני שאלה מהותיים בפני הקולקטיב הישראלי והיהודי, ובכך מאתגרות את תפקידה ואת מקומה של הסוכנות היהודית, ואת דרכי הפעולה שלה כזרוע הקולקטיבית של העם היהודי בעידן החדש.

תמונת ההצלחה

אנו מאמינים, כי למנהיגות יש השפעה מכרעת על המציאות בתוכה היא פועלת. מנהיגות מקצועית הפועלת מתוך חזון-ערכי ודפוסי חשיבה ופעולה מקצועיים, המותאמים למציאות החדשה, תוכל לעצב סדר יום חדש ולהשפיע באופן דרמטי על עתידה של החברה הישראלית והעם היהודי. בתמונת העתיד של ׳תכנית מנדל למצוינות׳ מופיעה רשת רב-דורית ורב-תחומית של 24 מנהלים הפועלים ביחידות שונות בסוכנות היהודית, הממשיכה להוות את הכוח המוביל של הקולקטיב היהודי בהתמודדותו עם האתגרים האדירים הניצבים בפניו ־ הן בעשייה המקומית בישראל, הן בפעילות בתפוצות, והן בחיבור ביניהן.

תמונת ההצלחה

איתור ומיון

התכנית מזהה במאות השליחות והשליחים, היוצאים מדי שנה לקהילות היהודיות השונות בעולם, נכס אסטרטגי במימוש יעודהּ. ליציאה לשליחות קודם תהליך יסודי של מיון והערכה, ואחריהם - קורס הכשרה מותאם מסלולי שליחות וארצות יעד. זאת ועוד, לאחר שנתיים לפחות של שליחות, עם החזרה לארץ, השליחות והשליחים שבים עם הבנה אישית ומקצועית לצד חיבור עמוק, תודעתי ורגשי, לעולם היהודי המגוון, על כל יופיו ואתגריו. ולצד כל אלה - ניסיון מקצועי בהובלת תהליכים קהילתיים וארגוניים בסביבת עבודה דינמית, רב-תרבותית ורב-דורית. 'תכנית מנדל למצוינות' מבקשת לאתר ולמיין את הטובים ביותר מקרב השליחים החוזרים, אשר שליחותם שיקפה רמה גבוהה של מצוינות ניהולית ומנהיגותית לצד יצירתיות, יזמות ויכולת לייצר ולהוביל שיתופי פעולה בסביבה מורכבת. התכנית תמנף את החוויה המעצבת של השליחות לכדי המשך צמיחה אישית ומקצועית, תעניק פלטפורמה להמשך השפעה ועשייה משמעותית, ולמעשה - תאפשר למשתתפות ולמשתתפים בה לעצב ולהוביל את תפקידי העתיד ואת משימות העתיד של הסוכנות היהודית ושל העם היהודי.

השמה והכשרה

שילוב שליחים חוזרים בתפקידי מפתח בארגון, תוך טיפוחם כדור המנהיגות המקצועית בארגון באמצעות תכנית הכשרה וליווי מקצועי, אישי וקבוצתי, במשך השנתיים.

רישות, העצמה והאצה

על בסיס תהליכי ההכשרה והליווי, 'תכנית מנדל' תתווה רשת מקצועית לומדת, תעצים רשתות קיימות (פנים וחוץ ארגוניות), ותציע פלטפורמה וכלים מעשיים שיאיצו את תהליכי השינוי בתרבות הארגונית, ויקדמו יצירתיות, יזמות וחדשנות.

הרחבת מעגלים ואדוות השפעה

לצד ההשקעה בשליחות ובשליחים החוזרים שישתלבו כעמיתים בתכנית מנדל למצוינות, התכנית תייצר תשתית ארגונית, בסיס ידע וארגז כלים ניהולי שישמשו את כלל המנהלים בארגון. 'תכנית מנדל למצוינות' תפתח חלקים מסוימים מתכניות ההכשרה והליווי לכלל עובדי הארגון, על מנת לחבר מעגלים הולכים ומתרחבים לתהליכי הלמידה והרישות, ויחד איתם - להביא למימוש תמונת ההצלחה.

ועדת ההיגוי

אלן הופמן

מנכ"ל הסוכנות היהודית

אמירה אהרונוביץ'

משנה למנכ"ל

משה שיף

סמנכ"ל משאבי אנוש ומינהל

שיבי גרינפילד

מנהל אסטרטגיה, תכנון ותוכן

יונתן אריאל

מנהל 'מקום'

יהודה סטון

מנהל היחידה לשליחים ועמיתי ישראל

חגית ויס

מנהלת אגף פרויקטים, היחידה לכספים

דינה רומר

מנהלת פיתוח משאבים

אריאלה פרידמן-קלינצר

יועצת למנכ"ל

ואדים בלומין

מנהל ‘תכנית מנדל למצוינות’

עדי ורון-פלדמן

רכזת מיון והכשרה ב’תכנית מנדל למצוינות’

עמיתי התכנית

פנינה אגניהו

בת 36, מנהלת ממשקים אסטרטגיים וסינרגיה, יחידת אסטרטגיה ותכנון.

שליחה בכירה של הסוכנות היהודית בפדרציית וושינגטון רבתי.
טרום השליחות ניהלה את מרכז הלל באוניברסיטת תל אביב, שם פעלה לקידום שיח נרחב ומגוון של תרבות יהודית- ישראלית חברתית. בעבר הייתה פעילה במספר יוזמות בחברה הישראלית, ביניהן מייסדת תנועת "עורו", חברת ועד בארגון "אחרי", עמיתת כוח משימה ליוזמה בינלאומית לעמיות יהודית של פדרציית ניו יורק וקרן נדב חברת ועד מנהל באגודה הישראלית למען יהודי אתיופיה, ממובילי תדמיתה של הקהילה האתיופית בישראל סביב חג ה"סיגד" ועוד. לפנינה נסיון עשיר כמרצה אורחת של ארגונים יהודים ומוסדות חינוך ברחבי העולם סביב נושא זהות יהודית בישראל ויהודי אתיופיה בישראל. בשנת 2012 מונתה כנציגה ציבורית במועצה להשכלה גבוהה. בשנת 2014, בחגיגות 66 לעצמאות ישראל בסימן מחווה לנשים, פנינה נבחרה על ידי עיתון "הארץ" כאחת מ -66 הנשים הישראליות המשפיעות שכדאי להכיר. בשנת 2016 במסגרת שליחותה בפדרציית וושניגטון קיבלה פנינה את אות פרס הצטיינות המקצועית ע"ש טד ב. פרבר על עבודתה בפיתוח תוכנית ייחודית על ישראל ועל רבדיה המורכבים כמדינה וכחברה עבור בני נוער בוושניגטון. פנינה בעלת תואר ראשון בסוציולוגיה והיסטוריה של עם ישראל ובעלת תואר שני בתכנית למנהלים למנהיגות ציבורית פוליטית. ילידת אתיופיה שעלתה לארץ בגיל שלוש, לה ולבעלה שני ילדים איתן וארז.

שלומי אדלשטיין

בן 29, ממונה חינוכי של מסלול השליחות הקהילתית, יחידת השליחים. 

שליח הסוכנות לבית הספר התיכון 'טננבאום צ'אט' בטורנוטו, קנדה.
במקור מהיישוב מיתר. נשוי ליערה ואב לנצר. בוגר הישיבה התיכונית לחינוך תורני-סביבתי במצפה רמון, ומחזיק בתואר בוגר מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים במדעי המדינה וחינוך. מזה מספר שנים מעורב במחנות הקיץ של תנועת "רמה", מדריך במוזיאון "יד ושם" ולוקח חלק בפרויקטים חברתיים משמעותיים כדוגמת "זיכרון בסלון". חוזר ארצה יחד עם משפתחו לאחר שבשנתיים האחרונות פיתחו ובנו תפקיד שליחותי חדש בבית הספר התיכון היהודי 'טננבאום צ'אט' בטורונטו. מאמין גדול בחינוך, אוהב אדם ואדמה.

אמיר בבלר

בן 31, מנהל שיווק וגיוס שליחים, ההסתדרות הציונית העולמית.

שליח עמיתי ישראל לאוניברסיטת ג'ונס הופקינס בבולטימור.
בן 31, מתגורר בתל אביב. בעל תואר ראשון בתקשורת ומנהל עסקים. אמיר החל את דרכו המקצועית במשרד הפרסום מקאן אריקסון שם שימש כמנהל תיקי לקוחות (תקציבאי) . בשלוש השנים האחרונות כיהן אמיר כ׳עמית ישראל׳ מטעם הסוכנות היהודית באוניברסיטת ג׳ונס הופקינס בבולטימור. אמיר בעל ניסיון רב בתחום השיווק הפרסום והחינוך הבלתי פורמאלי ורוצה להוות גורם משפיע וקול חיובי בחברה הישראלית ובעם היהודי.

אליעד אליהו בן-שושן

בן 34, מנהל שותפויות יקנעם מגידו - אטלנטה סט. לואיס, ונשר - בראוורד קאונטי, יחידת השותפויות. 

שליח בינה (שליח קהילתי בכיר) באגד קהילות מרכז ארצות הברית (12 קהילות) והיה אמון על פיתוח וניהול תכניות חינוך בין הקהילות ואזור השותפות ושליח הקהילתי באומהה נברסקה.
נשוי ואב לארבעה, יליד העיר עכו. לפני השליחות עבד אליעד במשך כשלוש שנים כרכז חינוך של שותפות גליל מערבי- אגד קהילות מרכז ארצות הברית ולפני עבודה זאת עבד כנאמן בתכנית פותחים עתיד בעכו. לאליעד תואר ראשון במדינה ותקשורת, תואר שני בתקשורת ציבורית ופוליטית שני התארים מטעם אוניברסיטת בר אילן, ותעודה מטעם היחידה לעיתונאות ותקשורת של אוניברסיטת בר אילן. לאליעד גם רקורד מוסיקאלי מרשים- שני אלבומים מקוריים להם כתב והלחין את שיריו, השתתף בהצגות במרכז לתאטרון הערבי יהודי בעכו, ובשרותו הצבאי היה סולן להקת פיקוד הצפון.

אנה ברקמן

בת 34, ממונה שותפויות שוהם-ממפיס, ושוהם-ונצואלה, יחידת השותפויות.

נציגה חינוכית של הסוכנות במרכז אירופה, בודפשט, הונגריה.
בעלת תואר ראשון בספרות כללית והתכנית הרב תחומית באמנויות מאוניברסיטת תל אביב, וכעת משלימה את התואר השני בתכנית "מנהיגות קהילתית ברוח יהודית" במכון שכטר בירושלים. בהכשרתה, מורה לעברית כשפה זרה, ולימדה עברית בקהילות יהודיות בארה"ב ובהונגריה. אנה החלה את עבודתה בסוכנות היהודית בשנת 2010 בבודפשט, הונגריה. בתפקידה האחרון היא מונתה לתפקיד נציגת החינוך במרכז –מזרח אירופה. במסגרת תפקידה, אנה ניהלה את צוות החינוך המקומי, מקצועי ומתנדבים, שתפקידו היה לפתח ולהפיק תכניות חינוכיות שמיועדות בעיקרן לצעירים בוגרי תכניות ישראל (תגלית, מסע, Onward Israel), אשר לרוב גילו את יהדותם לא מכבר. התכניות עסקו בפיתוח מנהיגות צעירה, תרבות יהודית ו/או ישראלית, פרויקטים בין דוריים, הנחלת השפה העברית ועוד. בנוסף, יוזמו תכניות שניתנו כשירות לקהילה היהודית כמו למשל – הכשרות למורי העברית המקומיים, פעילויות לילדים ולנוער ותכניות במסגרת שותפות 'בודפשט – גליל מערבי – אגד קהילות מרכז ארה"ב'. אנה, בן זוגה – יאנוש, ובנם בן חזרו ארצה בינואר השנה, ובינתיים, מתאקלמים ונהנים.

שירלי גיל-רייז

בת 27, עוזרת אישית למנכ"ל הסוכנות היהודית.

שליחת עמיתי ישראל לאוניברסיטת מדיסון, וויסקונסן.
ירושלמית מבטן ומלידה לאב קיבוצניק ואמא מספרד. השלימה 12 שנות לימוד ב'חורב' ושנתיים של שירות לאומי. כאשר בשנה הראשונה בשירות היא הקימה סניף של תנועת הנוער 'בני עקיבא' במושבה מגדל שלמרגלות הכינרת., ובשנייה - הצטרפה ל'בני עקיבא העולמית' והדריכה בני נוער מדרום אפריקה, ניו זילנד, אוסטרליה, ארגנטינה וברזיל. בוגרת תואר ראשון ביחסים בינלאומיים והיסטוריה של עם ישראל מהאוניברסיטה העברית בירושלים, התמקצעה בדוברות ויחסי ציבור, בעלת תעודת מגשרת והחלה את לימודי המוסמך בחקר ויישוב סכסוכים. בין לבין עבדה בחברה להגנת הטבע, במקור ראשון, במרכז מורשת בגין וכדוברת תנועת 'התעוררות' הירושלמית. במהלך התואר השני ב2015 יצאה עם בן זוגה, דניאל, לשליחות במדיסון, וויסקונסין כשליחת הילל. ב-13 ביוני 2017 נולדה בתם הבכורה, אַרִייָה.

איילת עזורה

בת 28, ממונה פרויקטים דיגיטליים, הסוכנות היהודית.

שליחת הסוכנות היהודית לסטמפורד, קונטיקט.
מתגוררת בתל אביב. בוגרת BA בסוציולוגיה- אנתרופולוגיה וחינוך מאוניברסיטת בן גוריון בנגב. נולדתי וגדלתי בעיר חדרה בה הייתי פעילה לאורך שנים בתנועת הנוער המכבי הצעיר ובזכות הפעילות בתנועה, גיליתי את עולם השליחות ויהדות התפוצות. לאחר ארבע שנים, בשירותי כקצינה לבית הספר למחשבים בצה"ל יצאתי לשליחות קהילתית ב Stamford CT. השליחות היוותה נקודת מפנה עבורי הן ברמה האישית והן בבחינת העתיד התעסוקתי שלי אשר אפשר לשלב בין שני עולמות תוכן אשר משמעותיים עבורי – חינוך וטכנולוגיה. החל משליחותי ועד היום, אני זוכה לעבוד בסוכנות היהודית כמנהלת שיווק וגיוס עולם השליחות בחברה הישראלית ובימים אלו מתחילה תפקיד חדש בארגון, כמנהלת פרויקטים דיגיטליים.